Friday, March 1, 2019
IHSA STATE TOURNAMENT – 1A (Sectionals)
RIDGEVIEW
Judah Christian vs. Cissna Park. 7:00
SERENA
Newark vs. Yorkville Christian, 7:00
ALTAMONT
Nokomis vs. Moweaqua Central A&M, 7:00
GALLATIN COUNTY
Woodlawn vs. Sesser-Vailer, 7:00
COLLINS
Collins vs Providence-St. Mel, 7:00
EAST DUBUQUE
River Ridge vs East Dubuque, 7:00
LEWISTOWN
Triopia vs Elmwood, 7:00
OKAWVILLE
Madison vs Okawville, 7:00
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
IHSA STATE TOURNAMENT – 2A (Sectionals)
PEOTONE
Fieldcrest vs. Corliss, 7:00
RIVERDALE
Bureau Valley vs. Newman, 7:00
AURORA CHRISTIAN
Orr vs. Uplift, 7:00
MARSHALL
Leo vs. Dunbar, 7:00
DuQUOIN
Marquette (Alton) vs. Nashville, 7:00
VANDALIA
Fairfield vs. Teutopolis , 7:00
RIVERTON
Tremont vs. Pleasant Plains, 7:00
TOLONO UNITY
Bloomington Catholic vs. Gibson City-Melvin-Sible
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
IHSA STATE TOURNAMENT – 3A (Regionals)
NORTH LAWNDALE SECTIONAL
Little Village: Farragut vs. Bulls, 7:00
Payton: De La Salle vs. Payton, 7:00
St. Joseph: North Lawndale vs. St. Joseph, 7:00
Clemente: Westinghouse vs. Phillips, 7:00
GRAYSLAKE CENTRAL SECTIONAL
St. Viator: St. Viator vs. Sullivan, 7:00
St. Patrick: St. Patrick vs. Grayslake Central, 7:00
Ridgewood: DePaul vs. Ridgewood, 7:00
Carmel: Carmel vs. Elmwood Park, 7:00
ST. LAURENCE SECTIONAL
King: Morgan Park vs. King, 7:00
Mount Carmel: Lindblom vs. Mount Carmel, 7:00
Brooks: Bogan vs. Hyde Park, 7:00
South Shore: St. Laurence vs. Vocational, 7:00
RICH SOUTH SECTIONAL
Sandwich: Ottawa vs. Sandwich, 7:00
Providence: Providence vs. Rich Central, 7:00
Thornridge: Hillcrest vs. Rich East, 7:00
Prairie Central: Kankakee vs. University High (Normal), 7:00
MASCOUTAH SECTIONAL
Breese Central: East St. Louis vs. Mater Dei, 7:00
Freeburg: Althoff vs. Herrin, 7:00
Massac County: Carbondale vs. Mascoutah, 7:00
Salem: Highland vs. Salem, 7:00
SPRINGFIELD SOUTHEAST SECTIONAL
Jerseyville: Springfield Southeast vs. Sacred Heart-Griffin, 7:00
Rantoul: Champaign Central vs. MacArthur, 7:00
Richland County: Urbana vs. Effingham, 7:00
Clinton: Lincoln vs. Taylorville, 7:00
MARENGO SECTIONAL
Johnsburg: Johnsburg vs. Rockford Lutheran, 7:00
Wheaton Academy: Burlington Central vs. Wheaton Academy, 7:00
IMSA: Glenbard South vs. Montini, 7:00
Genoa-Kingston: Woodstock North vs. Genoa-Kingston, 7:00
PEORIA (BRADLEY)
Freeport: Rock Falls vs. Sterling, 7:00
East Peoria: Manual vs. Metamora, 7:00
Macomb: Notre Dame (Peoria) vs. Richwoods, 7:00
Geneseo: Dixon vs. Galesburg, 7:00
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
IHSA STATE TOURNAMENT – 4A (Regionals)
NILES NORTH SECTIONAL
Evanston: Evanston vs. Notre Dame, 7:00
Conant: Niles West vs. Glenbrook South, 7:00
Glenbrook North: New Trier vs. Schaumburg, 7:00
Rolling Meadows: Maine South vs. Loyola, 7:00
WAUKEGAN SECTIONAL
Lake Forest: Stevenson vs. Hersey, 7:00
Wheeling: Mundelein vs. Deerfield, 7:00
Barrington: Fremd vs. Barrington, 7:00
Grayslake North: Waukegan vs. Warren, 7:00
BARTLETT SECTIONAL
Metea Valley: Geneva vs. Wheaton-Warr. South, 7:00
Glenbard West: Lyons vs. Glenbard West, 7:00
DeKalb: Benet vs. Lake Park, 7:00
Downers Grove South: Downers Grove South vs. Downers Grove North, 7:
ROCKFORD (ROCK VALLEY) SECTIONAL
Rockford East: Rockford East vs. Auburn, 7:00
St. Charles East: Huntley vs. St. Charles North, 7:00
South Elgin: Cary-Grove vs. South Elgin, 7:00
Crystal Lake Central: Crystal Lake Central vs. Harlem, 7:00
EAST AURORA SECTIONAL
Bolingbrook: Bolingbrook vs. Joliet Central, 7:00
Oswego: West Aurora vs. Plainfield Central, 7:00
Andrew: Waubonsie Valley vs. Plainfield North, 7:00
Joliet West: Oswego East vs. Lemont, 7:00
EAST MOLINE SECTIONAL
Belleville West: Belleville West vs. Glenwood, 7:00
Collinsville: Collinsville vs. Alton, 7:00
Centennial: Danville vs. Bloomington, 7:00
Pekin: Pekin vs. Rock Island, 7:00
EISENHOWER SECTIONAL
Stagg: Bloom vs. Thornwood, 7:00
Thornton Fr. North: Homewood-Flossmoor vs. St. Rita, 7:00
Argo: Marian Catholic vs. Thornton, 7:00
Brother Rice: Simeon vs. Brother Rice, 7:00
PROVISO WEST SECTIONAL
Fenwick: Curie vs. Fenwick, 7:00
Morton: Lincoln Park vs. Riverside-Brookfield, 7:00
Young: Young vs. Lane, 7:00
York: York vs. Oak Park-River Forest, 7:00