BOYS BASKETBALL
Brother Rice 59, Thornwood 53
Buffalo Grove 54, Wauconda 49
Cahokia 71, Ev. Mater Dei, Ind. 40
Carbondale 53, Carterville 32
Chicago (Noble Street Charter/Golder) 50, Holy Trinity 31
Chicago (Noble Street Charter/Rowe-Clark) 51, Chicago (Noble Street Charter) 49
Cissna Park 52, Armstrong 29
Conant 52, Lisle (Benet Academy) 48
Deerfield 41, Lake Forest 38
DeKalb 69, Chicago (Perspectives/Calumet Technology) 57
Downers South 58, Downers North 49
Elmwood Park 61, St. Edward 49
Farmington 70, Illini Bluffs 59
Fremd 59, Chicago Notre Dame 45
Grayslake Central 46, Vernon Hills 37
Harvest Christian Academy 98, Hinckley-Big Rock 46
Lockport 51, Joliet Catholic 47, OT
Massac County 51, Anna-Jonesboro 41
Niles North 67, Prosser 47
Niles West 50, St. Ignatius 46
Peoria Notre Dame 36, Illinois Valley Central 31
Pleasant Valley, Pa. 44, Galesburg 27
Prospect 47, Stevenson 46
Quincy 68, Quincy Notre Dame 50
Richwoods 41, Bartonville (Limestone) 36
Rockford East 88, Belvidere North 65
South Shore 50, Maria 49
St. Anne 65, Momence 64
St. Charles North 55, Aurora (West Aurora) 42
Taft 56, Leyden 53
Waukegan 79, North Chicago 69
Whitney Young 71, De Soto, Texas 53
Yeshiva 50, Chicago North Grand 48
Crete-Monee Tournament
Brother Rice 59, Thornwood 53
Crete-Monee 65, Lemont 61
Marian Catholic (Chicago Heights) 70, Lincoln Way West 38
Hall Holiday Colmone Tournament
Seventh Place
Hall 65, Pontiac 60
Fifth Place
Plano 59, Ottawa Marquette 58
Third Place
Mendota 53, Fieldcrest 50
Championship
Rock Falls 50, Kewanee 49, OT
Horizon Tournament
New Trier 63, Scottsdale Christian, Ariz. 35
IA/IL Shootout Tournament
Assumption, Davenport, Iowa 64, Geneseo 46
Davenport, Central, Iowa 69, Rock Island 57
Davenport, North, Iowa 77, Riverdale 52
East Moline United 50, Bettendorf, Iowa 48
Moline 55, North Scott, Eldridge, Iowa 39
Pleasant Valley, Iowa 44, Galesburg 27
Rock Island Alleman 56, Davenport, West, Iowa 50
Meijer Winter Classic Tournament
Algonquin (Jacobs) 62, Woodstock Marian 37
Barrington 45, Crystal Lake South 37
Bartlett 63, Chicago Sullivan 22
Chicago (Clark) 47, Lakes Community 45
Grant 64, Rockford Jefferson 42
Prairie Ridge 66, Rockford Boylan 44
Streamwood 49, Cary-Grove 47
Zion Benton 81, Johnsburg 61
St. Elmo Holiday Tournament
Vandalia 66, Cumberland 61
Consolation Championship
Farina South Central 56, Mulberry Grove 52
Seventh Place
Clay City 56, Ramsey 46
St. Joe Ogden Leader Classic
Cissna Park 52, Armstrong 29
St. Joseph-Ogden 78, Chicago CICS-Longwood 55
Trees N Trends Itty-Bitty Christmas Tournament
Dawson Springs, Ky. 81, Tamms (Egyptian) 49
Fulton Co., Ky. 85, Tamms (Egyptian) 58
Watseka Holiday Tournament
Clifton Central 74, Donovan 50
Hoopeston Area High School 92, Cullom Tri-Point 56
Milford 62, Beecher 50
Watseka (coop) 72, Gilman Iroquois West 47
Watseka (coop) 60, Cullom Tri-Point 36
Wayne City Tournament
Cisne 62, Grayville 54
Crab Orchard 67, Bluford Webber 58
Fairfield JV 59, Red Hill 56
Championship
Patoka 41, Wayne City 40
West Carroll Holiday Tournament
Ninth Place
Warren 59, River Ridge/Scales Mound 34
Seventh Place
Galena 57, Unity Christian 34
Fifth Place
Erie 36, Stockton 34
Third Place
West Carroll 62, Ashton-Franklin Center 59
Championship
East Dubuque 52, Fulton 44
POSTPONEMENTS AND CANCELLATIONS
Alton Marquette vs. Kankakee (McNamara), ppd.
Alton vs. Collinsville, ppd. to Dec 18.
Bloomington Central Catholic vs. Payson Seymour, ppd.
Breese Mater Dei vs. Waterloo Gibault, ppd. to Jan 6.
Carlinville vs. Pana, ppd. to Jan 28.
Centralia vs. Highland, ppd. to Dec 20.
Danville vs. Champaign St. Thomas More, ppd.
Dixon vs. North Boone, ppd.
DuQuoin vs. Harrisburg, ppd.
Flora vs. Christopher, ppd. to Dec 22.
Hamilton County vs. Eldorado, ppd. to Dec 22.
Hartsburg-Emden vs. Delavan, ppd.
Herrin vs. Pinckneyville, ppd.
Liberty vs. Camp Point Central, ccd.
Mahomet-Seymour vs. Normal University, ppd.
Metro-East Lutheran vs. Greenville, ccd.
Mt. Carmel vs. Olney East Richland, ppd.
Nashville vs. Benton, ppd.
Okaw Valley vs. Moweaqua Central A&M, ppd.
Providence-St. Mel vs. Waunakee, Wis., ppd.
Raymond Lincolnwood vs. Mt. Pulaski, ppd.
Rochester vs. Chatham Glenwood, ppd.
Sacred Heart-Griffin (Springfield) vs. Lincoln, ccd.
Sparta vs. Murphysboro, ppd.
Springfield Lanphier vs. Decatur MacArthur, ppd.
Teutopolis vs. Robinson, ppd. to Jan 13.
Tuscola vs. Shiloh, ppd.
Tuscola vs. Tri-County, ppd.
Valmeyer vs. Red Bud, ppd. to Dec 21.
Waterloo vs. Mount Vernon, ppd. to Dec 20.
West Frankfort vs. Goreville, ppd. to Dec 22.
Crete-Monee Tournament
Maine South vs. Bloomington, ccd.
Jacksonville Shootout
Payson Seymour vs. Bloomington Central Catholic, ccd.
McGivney Catholic High School vs. Jacksonville Routt, ccd.
Clinton vs. Jacksonville, ccd.
Piasa Southwestern vs. North Greene, ccd.
Auburn vs. Beardstown, ccd.
Pawnee vs. Petersburg PORTA, ppd.
Hillsboro vs. Waverly-Franklin-New Berlin ( South County), ccd.
Milwaukee Bay View Snow Jam Showcase
Orr vs. Milwaukee Vincent, Wis., ppd.
Rumble on the River
Mendon Unity vs. Fort Madison, Iowa, ppd.
Pleasant Hill vs. Canton, ppd.
St. Joe Ogden Leader Classic
St. Joseph-Ogden vs. Westville, ppd. to Dec 19.
Westville vs. Stanford Olympia, ppd. to Dec 19.
GIRLS BASKETBALL
Aurora Christian 58, Aurora Math-Science 33
Colfax Ridgeview 57, Gilman Iroquois West 38
Downers North 51, Downers South 38
Dunlap 47, Washington 34
Elk Grove 52, Morgan Park 50
Eureka 68, Bloomington Central Catholic 62
Genoa (Genoa-Kingston) 41, Rochelle 35
Highland 61, Breese Mater Dei 52
IC Catholic 42, Bensenville (Fenton) 33
Johnston City 55, Eldorado 45
Lake Zurich 48, Lake Forest 44
Lisle 48, Holy Trinity 25
Luther North 53, Willows 32
Marshall 50, Flora 39
Morton 70, Pekin 34
N. Vermillion, Ind. 62, Georgetown-Ridge Farm 40
Normal Community 70, Champaign Centennial 33
Okawville 55, Pinckneyville 33
Oregon 44, Indian Creek 26
Payton 38, Von Steuben 26
Peoria Notre Dame 67, Normal West 64
Princeton 60, Illinois Valley Central 53, 2OT
Springfield 88, Eisenhower 12
St. Charles East 64, Streamwood 35
St. Edward 61, Ridgewood 27
Sterling Newman 55, Prophetstown 42
Stevenson 45, Libertyville 43
Teutopolis 56, Olney East Richland 55
Urbana 59, Danville 43
Walther Christian Academy 37, Elmhurst Timothy Christian 26
Wheaton Warrenville South 63, Waubonsie Valley 25
Benet/Naperville North Tournament
Naperville North 39, Lake Park 22
Detroit Edison Best of Michigan Tournament
Detroit Country Day, Mich. 78, Whitney Young 56
Gibault Tournament
Red Bud 38, Roxana 27
Championship
Columbia 49, Waterloo 38
Grant Tournament
Dundee-Crown 46, Mundelein 37
McHenry Christmas Tournament
Belvidere 41, North Chicago 35
Crystal Lake Central 33, DeKalb 19
Crystal Lake Central 58, Woodstock 25
Crystal Lake South 55, Richmond-Burton 45
Crystal Lake South 58, Woodstock North 25
Johnsburg 43, Round Lake 23
Lakes Community 49, Woodstock 29
Lakes Community 34, DeKalb 20
Marengo 63, North Chicago 51
McHenry 51, Marengo 37
McHenry 50, Belvidere 39
Prairie Ridge 54, Johnsburg 48
Prairie Ridge 47, Woodstock Marian 36
Richmond-Burton 44, Wauconda 32
Wauconda 45, Woodstock North 39
Woodstock Marian 44, Round Lake 39
Oak Lawn Tournament
Fifth Place
Riverside-Brookfield 47, Romeoville 38
Third Place
Lockport 66, Oak Lawn Community 25
Championship
Sandburg 80, Joliet West 71
Ottawa High School Tournament
Kaneland 72, Rockford East 54
LaSalle-Peru 57, Newark 37
Lincoln Way West 58, Morris 21
Metamora 36, Pontiac 35
Rockford East 39, Streator 28
Sterling Shootout
Hononegah 73, Moline 40
Moline 44, Sterling 33
Naperville Central 66, Sterling 53
Naperville Central 66, Rock Falls 52
Richwoods 45, Rock Falls 41
Richwoods 70, Hononegah 63
POSTPONEMENTS AND CANCELLATIONS
Annawan vs. Assumption, Davenport, Iowa, ppd.
Bureau Valley vs. Morrison, ppd.
Camp Point Central (CSE) vs. Barry (Western), ppd.
Carrollton vs. Jerseyville Jersey, ppd. to Dec 21.
Champaign Central vs. Rantoul, ppd. to Jan 3.
Effingham St. Anthony vs. Arthur-Lovington-Atwood-Hammond, ccd.
Galva vs. Riverdale, ppd.
Gillespie vs. Pana, ccd.
Hillsboro vs. Litchfield, ppd.
Jacksonville vs. Springfield Southeast, ppd.
Keokuk, Iowa vs. Illini West (Carthage), ppd.
Monticello vs. Mattoon, ccd.
Newton vs. Neoga, ccd.
North-Mac vs. Petersburg PORTA, ccd.
Pawnee vs. Jacksonville Routt, ppd.
Roanoke-Benson vs. Lexington, ppd.
Rochester vs. Chatham Glenwood, ppd. to Dec 21.
Rockford Lutheran vs. Normal University, ppd.
Sacred Heart-Griffin (Springfield) vs. Lincoln, ccd.
Springfield Calvary vs. Arthur-Okaw Christian, ppd.
Staunton vs. Carlinville, ccd.
Gibault Tournament
Third Place
Waterloo Gibault vs. Alton Marquette, ppd.
John Wood Shootout
Payson Seymour vs. Elsberry, Mo., ppd.
Knoxville/Abingdon Tournament
Third Place
Brimfield vs. Illini Bluffs, ppd. to Dec 21.
Championship
Elmwood vs. Farmington, ppd. to Dec 21.
Okaw Valley Tournament
Okaw Valley vs. Mendon Unity, ppd.
Quincy Tournament
Fort Madison, Iowa vs. Quincy, ppd.
Wendy’s American Trust Classic
Byron vs. Cuba City, Wis., ppd.
Galena vs. Shullsburg, Wis., ppd. to Jan 19.